Cech kamnářů


Aktuální informace

Nové články


Aktuality - ME kamnářů - 3. místo pro ČR


08.03.2010 | Autor: Vilém König | Zdroj: Cech kamnářů České republiky
ME2010_01
Na půdě evropského kamnářského veletrhu, který se pořádal na konci ledna 2010 proběhlo profesní mistrovství Evropy kamnářů, ve kterém vybojoval český zástupce Jan Koutecký se svým týmem překrásné třetí místo...

Češi poprvé v kamnářské soutěži, a hned třetí místo!


V rakouském Welsu proběhl 27. -29. ledna 2010 významný evropský kamnářský veletrh, kterého se zúčastnilo přes sto vystavovatelů s nejnovějšími trendy kamnářského řemesla. Členové cechu byli o této události informováni prostřednictvím internetových stránek cechu, mohli využít avizovaných slev na vstupném, a svou účastí podpořit českého zástupce v poměrně nové soutěži ? profesní mistrovství Evropy kamnářů, kterou pořádá evropský svaz kamnářů VEUKO.

Do této soutěže se letos přihlásilo deset evropských států: Německo, Rakousko, Švýcarsko, Itálie (jižní Tyrolsko), Lucembursko, Maďarsko, Slovinsko, Estonsko a Slovensko, přičemž k reprezentování České republiky byl nominován právě Jan Koutecký. Poměrně přísná kritéria soutěže, která spočívají hlavně v délce praxe a věku účastníků mají zajistit rovnocenné možnosti pro soutěžící. Jediné Slovensko požádalo o výjimku z těchto pravidel pro nedostatek kamnářů v požadované kategorii, a nominovalo staršího kandidáta s delší praxí.

První den mistrovství proběhl již 26. 1., tedy den před otevřením veletrhu široké veřejnosti. Umístění soutěžících u jednotlivých stavebních pozic bylo rozděleno losem. V tento jediný den mohli soutěžící využít pomoci svých asistentů (Honzovi pomáhal Daniel König) v přípravných prácích, mezi které, striktně podle pravidel, patřilo rozměření a vyzdění soklu kamen z pórobetonu, kolorování kachlů a ostatní přípravné práce.

V průběhu následujících dvou dnů už musel každý soutěžící samostatně opracovat a osadit jednotlivé kachle, navrhnout a nařezat vyzdívky topeniště a tahového systému, včetně volby správných materiálů a pojiv, osadit velká prosklená dvířka, a omítnout zděné části kamen včetně soklu, vše přesně dle výkresu. Když povážíme, že byla také prověřena odbornost mladých kamnářů například správným dimenzováním a umístěním dilatací nebo explozivního otvoru, zjistíme, že si Honza vedl ve srovnání s ostatními velmi dobře, i když bylo celé dílo jistě velmi namáhavé a vyčerpávající. Davy zvědavých návštěvníků výstavy, kteří se pohybovali ve vymezeném prostoru - nicméně několik metrů za zády soutěžících, vysoké požadavky na přesnost a kvalitu, kterou průběžně hodnotila komise, jakož i čistotu na pracovišti a uvnitř díla - tyto a jiné faktory určitě velmi dobře prověřily duševní a fyzickou zdatnost jednotlivých soutěžících. Slova Jana Kouteckého vypovídají o všem: "Přál jsem si, abych se umístil dobře - také jsem se snažil všechno udělat nejlíp, jak umím? Nevím, jak by se mi vedlo bez morální podpory - proto děkuji všem, kteří mě přišli v průběhu stavby podpořit!"

Čtvrteční slavnostní večer 28. 1. patřil vyhlášení výsledků celé soutěže. V minulých kláních se na předních místech umísťovali státy, kde je kamnářská tradice mnohem více zažitá, proto je umístění České republiky na třetím místě zajímavým překvapením a zároveň obrovským úspěchem. Na druhém místě se umístilo Švýcarsko, vítězem se stal reprezentant jižního Tyrolska, soutěžní pole potom naopak uzavíral zástupce Slovenska.

Výjezd do rakouského Welsu sponzorovali a dobré zázemí pro naší reprezentaci připravili: Cech kamnářů České republiky, kol. Martin Čermák, Vilém König a Pavel Rynda.

Vezmu-li v potaz, kolik kvalitní práce odvedli mladí kamnáři při tomto klání, a získané výborné třetí místo pro naši vlast, nemám obavy o budoucnost našeho krásného řemesla.

Fotogalerie článku


Anketa

Který z typů vytápění upřednostňujete?
  1. vysledek hlasovani38.9% (43140)
  2. vysledek hlasovani20.8% (23106)
  3. vysledek hlasovani21.0% (23294)
  4. vysledek hlasovani19.4% (21502)

Kontakt

Cech kamnářů ČR - kancelář

Učňovská 1
190 00 Praha 9
E-mail: info@cechkamnaru.cz
Jsme členy sdružení Evropských kamnářských svazů VEUKO.

Vyhledávání


CECH KAMNÁŘŮ ČESKÉ REPUBLIKY, cechkamnaru.cz - RSS Vytvořeno v eline.cz © 2009