Cech kamnářů


Aktuální informace

Nové články


Články - Veletrh Moderní vytápění 2017: slovo měli i kamnáři


06.02.2017 | Autor: Jitka Šimůnková | Zdroj: Cech kamnářů České republiky


Veletrh Moderní vytápění 2017: slovo měli i kamnáři

Moderní vytápění - téma, ke kterému mají co říct i kamnáři z Cechu kamnářů České republiky. A také, že řekli. Na pětidenním veletrhu nazvaném Moderní vytápění 2017 v pražských Holešovicích sice tentokrát nestál cechovní stánek, jak už bývá pravidlem na některých prestižních akcích a výstavách, nicméně pod hlavičkou cechu vedli naši odborníci tematické přednášky pro veřejnost. A mezi vystavovateli nechyběli i někteří členové cechu.

Při vstupu do montovaného červenobílého křídla na holešovickém výstavišti na člověka dýchlo příjemné teplo a zacítil vůni dřeva. A pak už se musel bedlivě soustředit, protože v obdélníkové hale byly desítky a desítky stánků doslova nalepených na sobě. Kromě těch zaměřených na kamna, krby a sporáky nechyběli vystavovatelé specializující se na grily, vytápění podlah, centrální vysavače, rekuperace, elektrické topné fólie, peletky, kotle, sauny, ventilátory a mnoho dalších. Dokonce nechybělo ani doplňkové zboží, například teakový nábytek, který budovu moderního vytápění zároveň o zdobil a propůjčil jí svou vůni.

Kdo procházel budovu poctivě metr za metrem, musel nutně narazit na ohraničený přednáškový prostor zhruba pro padesát sedících posluchačů. V rámci doprovodného programu tohoto veletrhu, který se konal od 2. do 5. února, tu přednášel za cech také předseda Technické komise CK ČR Břetislav Holešínský na téma individuálně navrhovaná kamna a krby z pohledu požadavků ekologie, což je problematika, o které se v dnešní době živě hovoří už nejen v odborných kruzích a které se technická komise cechu detailně věnuje mimo jiné i spoluprací s kolegy z Výzkumného energetického ústavu v Ostravě. Prezident cechu Pavel Rynda pak hovořil o sporácích a kamnech 19.-20. století.

Krásná dobová kamna a sporák si mohli návštěvníci prohlédnout například i ve stánku Jaroslava Pelanta, člena našeho cechu. Jeho stánek se na první pohled lišil od ostatních. Jako byste nahlédli do světnice v minulém století, pohostinně vás přivítaly hospodyně v dobovém oblečení a na tradičním sporáku voněly klobásy. S úsměvem hovořil s návštěvníky také Jaroslav Zástěra a mezi dalšími vystavovateli z řad členů cechu byly i hede kamna a stále plno měli okolo svého stánku i kolegové z Hoxteru.

Koho zajímaly informace o moderním vytápění, si v Holešovicích určitě přišel na své. "Na veletrhu jsem zaznamenal nové technologie, které mě zaujaly. Těšíme mě, že postupujeme, že se kamnařina dál vyvíjí. V rámci aktuálního evropského Ekodesingu kamnařina významně pokročila co do přístupu k životnímu prostředí, ale určitě ještě nedošla na konec své cesty," konstatuje Břetislav Holešínský, který s některými prodejci nových produktů na veletrhu diskutoval o výhřevnosti topidel, akumulaci a právě také na téma požadavků ekologie.

Anketa

Který z typů vytápění upřednostňujete?
  1. vysledek hlasovani38.8% (39212)
  2. vysledek hlasovani20.9% (21126)
  3. vysledek hlasovani21.0% (21271)
  4. vysledek hlasovani19.3% (19502)

Kontakt

Cech kamnářů ČR - kancelář

Učňovská 1
190 00 Praha 9
E-mail: info@cechkamnaru.cz
Jsme členy sdružení Evropských kamnářských svazů VEUKO.

Vyhledávání


CECH KAMNÁŘŮ ČESKÉ REPUBLIKY, cechkamnaru.cz - RSS Vytvořeno v eline.cz © 2009